ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

RYCHLÝ KONTAKT: +420 577 200 212

Energetické řetězy

Energetický řetěz je strojní součást, která nese a chrání ohebné kabely, pneumatická nebo hydraulická vedení. Strojní zařízení často obsahují podsestavy, které se pohybují a vyžadují přívod energie, případně datový spoj. Bez vedení, které kabel chrání a poskytuje mu oporu by byl kabel velmi rychle poškozen. Normalizované díly umožňují sestavení energetických řetězů různých rozměrů i délek.

 

TECHNICKÉ PROVEDENÍ

Existuje mnoho různých provedení. Nejčastější provedení energetických řetězů má pravoúhlý průřez a kabely jsou umístěny uvnitř. Vstupní a koncový článek jsou propojeny větším počtem shodných průchozích článků. Často je možné články otevřít, tak aby bylo možné do řetězu vložit například konfekciované kabely už ukončené konektory. Ve vstupním a koncovém článku jsou svorky, které dovolují upevnění (zajištění) kabelu. Kabely určené pro energetické řetězy jsou zvláštní konstrukce vyhovující častému pohybu s malým poloměrem ohybu. Oproti obyčejným kabelům jsou kabely pro energetické řetězy vysoce ohebné, odolné proti zkrutu a proti oděru. Snesou 1 až 3 miliony pohybových cyklů. Obyčejné kabely snesou nejvýše 50 tisíc cyklů. V současnosti se většina energetických řetězů zhotovuje z plastů (polypropylen, polyamid). Pro těžká hydraulická vedení nebo zvláště rozměrné řetězy se stále vyrábějí kovová provedení. Jsou možná následující provedení:

  • otevřené
  • uzavřené, chráněné před špínou, kovovými třískami, odstřikujícími kapkami při sváření
  • odhlučněné
  • vhodné do čistých prostor
  • bez bočnic, pouhý pás, ke kterému jsou upevněny kabely
  • prostorově pohyblivé, pro roboty s více stupni volnosti
     

PŘÍKLADY POUŽITÍ

Energetické řetězy se používají všude, kde je potřeba zásobovat pohyblivé strojní části energií, daty, tekutinami nebo plyny. Charakteristickými příklady jsou obráběcí stroje, regálové zakladače, jeřáby, nebo myčky automobilů.

Společnost MP DIMS je dodavatelem energetických řetězů značek IGUS a HENNLICH.

 

PDF KATALOGY KE STAŽENÍ: IGUS, HENNLICH

ewelix
gates
ktr
loctite
permaglide
renold
bahco
seeger
ina
simrit
skf
zvl
optibelt
thk
ace
blickle
continental
elesa
ezo bearings
festo
fluro
freudenberg
hiwin
challenge
chiaravalli
ibc
igus
iko
kajo
koyo
ksk
linsys
loxeal
megadyne
molykote
nachi
narex
norgren
novato
parker
rkb
rollenbau
rollway
rubena
semperit
schneeberger
schwer
siemens
smc
snr
stäubli
torrington
trelleborg
zkl
rexroth
timken